فلومتر آب

فلومتر آب

فلومتر آب دستگاهی است که مقدار آب عبوری را اندازه می‌گیرد. در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که با روش‌های متنوعی میزان آب عبوری را اندازه گیری می‌کند.

در این محتوا به معرفی دبی سنج آب می‌پردازیم. سپس انواع آن را معرفی می‌کنیم. مزایا و معایب هر کدام را توضیح می‌دهیم. همچنین در مورد شرایط خرید و انتخاب این دستگاه صحبت می‌کنیم.

قیمت فلومتر آب نیز به عواملی بستگی دارد که آن‌ها را عنوان می‌کنیم. با ما همراه باشید تا در این محتوا از مطالب پیشرو سنجش اطلاعات کاملی را در خصوص این تجهیز ارائه دهیم.

فلومتر آب چیست

فلومتر آب یکی از انواع این تجهیز است که برای اندازه گیری میزان جریان آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیز دبی سنج آب نیز نامیده می‌شود. یکی از تجهیزات ابزار دقیق که میزان دبی آب عبوری از لوله را اندازه گیری می‌کند. کارشناسان و اپراتورها به راحتی می‌توانند میزان جریان آب عبوری را روی نمایشگر مشاهده نمایند.

فلومتر اب یا Water flow meters در مدل‌های مختلف وجود دارد. عمکرد و طراحی آن به صورتی است که میزان آب عبوری از لوله را با دقت بالایی اندازه گیری می‌کند.

کاربرد فلومتر آب

فلومتر دیجیتال آب مقدار حجم آب را در ساختمان، صنایع و… مشخص می‌کند. برای مثال برای اینکه مقدار آب مصرفی و آی منتقل شده به برخی مناطق را محاسبه کنند از این دستگاه استفاده می‌گردد. شما این تجهیز را به اسم کنتور آب می‌شناسید و نام را شنیدید.

در ادامه در مورد انواع این تجهیز و کاربردهای مختلف آن صحبت می‌کنیم. کار مشترک همه آن‌ها اندازه گیری آب عبوری بر اساس متر مکعب یا لیتر می‌باشد.

انواع فلومتر آب چیست؟

در بازار مدل‌های مختلفی از فلومتر آب به فروش می‌رسد که هر کدام کاربرد منحصر به فردی دارند. در انواع مختلف با مزایا و قیمت متفاوت طراحی و تولید می‌شوند. اما همه آن‌ها میزان آب عبوری و سرعت جریان آب را اندازه گیری می‌کنند.

همانطور که گفته شد این نوع جریان سنج آب در انواع مختلفی طراحی شده است. که هر کدام عملکرد و مزایای خاص خود را دارد. در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چهار نوع توربینی، التراسونیک، مغناطیسی، ورتکس وجود دارند. در ادامه هر کدام را معرفی می‌کنیم.

دبی سنج توربینی

نوع توربینی یا مکانیکی یکی از انواع فلومتر آب محبوب و رایج و ارزان قیمت است. از طریق یک پیستون سرعت جریان آب اندازه گیری می‌شود.

یکی از معایب فلومتر توربینی این است که در آب کثیف مسدود می‌شوند. به همین دلیل بیشتر نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. از این مدل در آب‌های کثیف و آب‌هایی که ذرات ریز دارند نباید استفاده شود. همچنین در جریان آب با سرعت کم کارایی مناسبی ندارند.

البته قیمت دبی سنج آب توربینی بسیار مناسب است.

فلومتر آب

فلومتر آب التراسونیک

Clamp on از جدیدترین مدل‌های فلومتر آب است. فلومتر التراسونیک از امواج صوتی برای اندازه گیری فلو استفاده می‌کند و از طریق ارسال سیگنال به دیواره‌های لوله این کار را انجام می‌دهد. یک سیگنال فراصوت در جهت جریان به سمت پایین و سیگنال دیگری خلاف جهت جریان و به سمت بالا ارسال می‌شود. از تفاضل زمان عبور این دو سیگنال، سرعت جریان سیال اندازه گیری می‌شود.

و این تجهیز سرعت حجمی جریان را با استفاده از سرعت سیال محاسبه می‌کند. این نوع دستگاه از خارج لوله نیز می‌توانند جریان را اندازه گیری کنند.

در لوله‌های بزرگ و سیستم‌های صنعتی از این نوع استفاده می‌شود. در سه نوع انتقال التراسونیک، انتقال و داپلر یا انعکاس وجود دارند.

دبی سنج مغناطیسی

این نوع از دبی سنج همانطور که در مطلب فلومتر مغناطیسی توضیح داده شد، از قانون فارادی برای اندازه گیری سرعت جریان استفاده می‌کند.

در واقع از طریق ایجاد یک میدان مغناطیسی سرعت را اندازه گیری می‌کند. عبور آب از این میدان مغناطیسی باعث ایجاد بار و ولتاژ می‌شود. میزان سرعت سیال و ولتاژ به یکدیگر بستگی دارند. و از طریق این داده‌ها سرعت جریان اندازه گیری می‌شود.

این دستگاه چندین ایراد دارد. یکی از معایب خرید دبی سنج آب مغناطیسی پایین بودن دقت دستگاه است. در آب خالص یون نیست و این تجهیز برای اندازه گیری نیاز به ولتاژ دارد. این ولتاژ به اندازه کافی تامین نمی‌شود و توانایی دستگاه در اندازه گیری را کم می‌کند.

فلومتر آب

ورتکس

این فلومتر آب در بسیاری از صنایع برای محاسبه فلو مایعات، گازها و بخار استفاده می‌شود. برای مثال در صنایع پتروشیمی و شیمیایی در بخش تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این تجهیز یک حسگر وجود دارد که تلاطم را اندازه گیری می‌کند.

این نوع دبی سنج برای لوله‌های بسیار بزرگ مناسب هستند و با دقت فلو را محاسبه می‌کنند.

خرید فلومتر آب

برای خرید فلومتر دیجیتال آب باید شرایط و مورد استفاده را بررسی کنید. بسته به سیستمی که دارید و توضیحات ارائه شده یکی از انواع آن را می‌توانید انتخاب کنید. در واقع قبل از خرید شما باید اطلاعات کاملی در مورد آب و شرایط موجود داشته باشید. همچنین میزان حجم آب منتقل شده باید در نظر گرفته شود. برای مثال برای آب فاضلاب معمولا از نوع مغناطیسی استفاده می‌شود.

دانستن موارد گفته شده در بالا به شما کمک می‌خواهد تا انتخاب صحیحی برای خرید فلومتر آب داشته باشید. به همین دلیل دریافت مشاوره از متخصص بسیار لازم است. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره دارید می‌توانید با کارشناسان ما از طریق شماره‌های موجود در بخش تماس با ما سایت ارتباط برقرار کنید. متخصصان پیشرو سنجش به صورت رایگان به شما کمک می‌کنند تا فلومتر اب مناسب با نوع مایع و شرایط آن را انتخاب نمایید.

قیمت فلومتر آب چقدر است؟

قیمت فلومتر آب با توجه به نوع آن، برند و مشخصات فنی مشخص خواهد شد. به همین دلیل امکان ارائه قیمت واحد برای این تجهیز وجود ندارد. کلمه فلومتر آب ارزان صرفا دلیلی برای خرید دستگاه نیست، بلکه باید کیفیت و کارایی تجهیز نیز بررسی شود.

پس از انتخاب تجهیز مورد نظر می‌توانید از طریق تماس با ما قیمت فلومتر دیجیتال آب مورد نظر و همچنین اطلاعات کامل آن را دریافت کنید. و یا از طریق بخش ثبت سفارش درخواست خود را برای ارسال نمایید.

فلومتر آب همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش

در این مطلب تلاش کردیم شما را با انواع فلومتر آب آشنا کنیم. با دریافت مشاوره و مطالعه در خصوص این تجهیز می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. این شرکت با فروش هر محصول گارانتی به همراه آن ارائه می‌دهد. همچنین شما از خدمت پس از فروش ما بهره منده خواهید شد.

12 دیدگاه برای “فلومتر آب

  • بهاره پیشرو گفته:

   سلام دوست عزیز
   بله فلومتر آب از نوع مغناطیسی، توربینی، داپلر برای مایعات با ناخالصی بالا مناسب هستند که در بیارکالا موجود می‌باشد.

  • بهاره پیشرو گفته:

   سلام دوست عزیز، بله، لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌های موجود در وبسایت ارتباط برقرار نمایید.

  • بهاره پیشرو گفته:

   سلام و وقت بخیر
   لطف بفرمایید در واتساپ برای کارشناسان ما درخواست خود را ارسال کنید. با توجه به شرایط شما دستگاه های مربوطه معرفی خواهند شد.

  • بهاره پیشرو گفته:

   سلام و وقت بخیر
   برای دریافت قیمت‌ها از طریق شماره‌های موجود در وبسایت با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

  • بهاره پیشرو گفته:

   سلام و وقت بخیر
   بله، برای دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت‌ها از طریق شماره‌های موجود در وبسایت با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

  • بهاره پیشرو گفته:

   سلام و وقت بخیر
   بله برای انواع سایز موجود می‌باشد. لطفا از طریق شماره‌های موجود در وبسایت با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید و سایز لوله را به صورت دقیق اعلام بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

برای شروع گفتگو از طریق Whatsapp روی نام کارشناس کلیک کنید

×