بادسنج

بادسنج

بادسنج یکی از تجهیزات هواشناسی است که کمیت‌هایی مانند سرعت و جهت باد را اعلام می‌کند. این تجهیز بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است.

در ادامه در مورد انواع باد سنج، کاربرد آن، قیمت و نحوه عملکرد این تجهیز و هر آنچه باید بدانید، صحبت خواهیم کرد.

بادسنج چیست

دستگاه بادسنج هواشناسی یک ابزار برای اندازه گیری معیارهای هواشناسی است که انواع مختلفی دارد. این تجهیزات در ایستگاه هواشناسی نصب می‌شوند. به این تجهیز آنمومتر anemometer نیز گفته می‌شود که از کلمه یونانی anemos به معنی باد گرفته شده است.

تاریخچه این تجهیز به سال ۱۴۵۰ برمی‌گردد که شخصی به نام لئون باتیستا آلبرتی تعریفی از این تجهیز ارائه داد و آن را اختراع کرد. در ادامه دانشمندان و متخصصان دیگری مانند روبرت هوک به روند پیشرفت این تجهیز کمک کردند.

در ویدیوی زیر نمونه‌ای از این محصول را مشاهده می‌کنید که کلیه تجهیزات آن را معرفی کردیم. روش نصب و عملکرد آن را نیز کامل عنوان کردیم.

واحد اندازه گیری بادسنج

واحد اندازه گیری هر تجهیز به نوع آن بستگی دارد. برخی از آن‌ها واحدهای بیشتری را اندازه گیری می‌کنند. به صورت کلی این واحدها شامل موارد زیر است:

 • متر بر ثانیه m/s
 • فوت بر ثانیه ft/s یا fps
 • کیلومتر بر ساعت Km/H
 • مایل بر ساعت MPH
 • واحد مخصوص قایقرانی Knots

کاربرد آنمومتر یا بادسنج

برای اندازه گیری جریان هوا در تونل‌های باد، هواپیماهای در پرواز از این تجهیزات استفاده می‌شود. توانایی اندازه گیری جریان هوای مافوق صورت را دارد. تولید برق نیز یکی دیگر از تاثیرات و کاربردهای این دستگاه می‌باشد. برای مشخص کردن باد مخالف و محاسبه آن، سنجش محیط مناسب توربین باد، برای ایستگاه‌های هواشناسی و پیش بینی آب و هوا، مشخص کردن میزان باد قبل از قایقرانی و کشتی رانی و… نیز از این تجهیز استفاده می‌گردد. در ادامه به صورت کلی کاربردهای این دستگاه را عنوان می‌کنیم:

 • صنعت
 • گرمایش
 • کشتی و قایقرانی
 • هواپیما
 • کشاورزی
 • آموزش
 • هواشناسی

انواع بادسنج

این تجهیز برای کاربردهای مختلف در مدل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

چرخشی یا فنجانی

این مدل سنسور سرعت باد به اسم‌های مختلفی مانند بادسنج فنجانی، چرخشی، جام شناخته می‌شود. همانطور که در تصویر می‌بینید فنجان‌ها روی یک محور عمودی قرار می‌گیرند و حرکت فنجان‌ها و جریان هوا در جهت افقی است. با وزش باد این تجهیز و فنجان‌ها حرکت می‌کنند. در بادسنج فنجانی هر چه شدت وزش باد بیشتر باشد حرکت فنجان‌ها نیز سریع‌تر می‌شود.

بادسنج

این مدل نوع ساده این تجهیز می‌باشد که در سال ۱۸۴۵ توسط جان توماس رومنی رابینسون اختراع شد. با گذشت زمان بادسنج چرخشی پیشرفته‌تر شد. اکنون بازدهی و دقت بیشتری دارد و بسیاری از افراد و شرکت‌ها از این نوع استفاده می‌کنند.

آنمومتر پره‌ای

نوع پره‌ای یکی دیگر از انواع این تجهیز است. یکی از مدل‌های آن شبیه آسیاب بادی یا ملخ هواپیما می‌باشد و محور چرخش آن افقی و موازی با جهت باد است.

بادسنج

این تجهیز یک پروانه و یک دم دارد که سرعت و جهت باد را اندازه گیری می‌کند.

مدل پره‌ای به صورت دیجیتال نیز موجود است. این ابزار برای اندازه گیری سرعت و جهت باد، همچنین دما و رطوبت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بادسنج

بادسنج التراسونیک

این نوع تجهیز بر اساس امواج التراسونیک کار می‌کند. پالس‌ها توسط این دستگاه به سنسور در سمت مقابل ارسال می‌شود. اگر باد سریع‌تر باشد این پالس‌ها قطع می‌شود. داده‌های دقیق باد باعث می‌شود محاسبه این اختلال انجام شود. این وسیله به صورت تخصصی‌تر کار می‌کند و قیمت بالاتری دارد.

بادسنج

باد سنج هات وایر یا حرارتی

در این تجهیز از یک سیم داغ درون میله استفاده شده است. وزش باد باعث تغییر دمای سیم می‌شود. جریان الکتریکی، حرارت سیم را نگه می‌دارد و سرعت باد به وسیله این جریان در دمای ثابت اندازه گیری می‌شود. معمولا در کانال‌ها و فضاهای بسته از این نوع دستگاه استفاده می‌گردد.

بادسنج

بهترین مکان قرارگیری بادسنج

این تجهیز در دو نوع ثابت و قابل حمل موجود است. برای اینکه بهترین نتیجه را از دستگاه بگیرید نباید میان برخی موانع قرار بگیرد. برای مثال نباید کنار درختان بلند و ساختمان باشد.

مکان نصب مناسب برای آن‌ها فضای آزاد و بالای ساختمان است.

آنمومترها در دو نوع هستند.

تعدادی دستی و قابل حمل و تعدادی در یک مکان ثابت نصب می شوند.

به منظور دقیق ترین قرائت ها بهتر است آنمومترها در مکان هایی قرار داده شوند که توسط موانعی همچون درختان ، ساختمان ها و … محاصره نشده باشند.

به عنوان مثال بدترین نقطه مطلق برای یک دستگاه بادسنج قرار گیری مستقیم کنار یک ساختمان یا دیوار است.

گاهی اوقات دستگاه های بادسنج در قسمت بالایی ستون ها ، بالای ساختمان ها یا در فضاهای باز گسترده نصب می شوند.

قیمت بادسنج چقدر است

قیمت این تجهیز با توجه به برند، مدل، کیفیت و… مشخص می‌شود. برای خرید بادسنج و دریافت قیمت با کارشناسان ما از طریق شماره‌های موجود در وبسایت تماس بگیرید و در واتساپ پیام ارسال نمایید، با ارائه مشخصات محصول مورد نظر، قیمت نهایی به شما اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

برای شروع گفتگو از طریق Whatsapp روی نام کارشناس کلیک کنید

×