فلومتر خطی

فلومتر خطی

فلومتر خطی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با مدل‌های دیگر دبی سنج دارد؟ و سوالات دیگری که در این محتوا به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

تعریف فلومتر خطی

ابتدا به سوال فلومتر چیست پاسخ می‌دهیم تا تعریف واضح‌تری از فلومتر خطی داشته باشیم. در خصوص این نوع دبی سنج تفاوت فلومتر و مانومتر را نیز باید بدانیم.

فلومتر یا سنسور جریان( جریان سنج) وسیله ای است که از آن برای اندازه گیری میزان جریان حجمی یا جرمی یک گاز یا مایع، جریان غیرخطی یا خطی استفاده شود.

می بایست عوامل نا محسوسی مانند میانگین زمان میان تاریخ خرابی، در دسترس بودن قطعات یدکی، آشنایی کارمندان کارخانه، همچنین میزان تجربه آنها از نگهداری و کالیبراسیون و غیره را مدنظر قرار داد. علاوه بر این ها توصیه می شودکه فقط بعد از انجام این کارها هزینه نصب محاسبه شود.

انواع فلومتر

به طور گسترده در صنایع از دو نوع فلومتر استفاده می شود:

 • فلومترهای جرمی
 • فلومترهای حجمی

که مغناطیسی، فلومتر توربینی، التراسونیک و… شامل این موارد هستند.

فلومتر های جرمی برای اندازه گیری میزان جریان جرم سیالی که از طریق یک لوله در واحد زمان عبور می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

فلومتر های های حجمی نیز به دلیل توانایی در اندازه گیری میزان حجم سیال عبوری از مکانی خاص در یک بازه ی زمانی مشخص، نام گذاری شده است.

این فلومتر ها امکان یک پالس فوری یا خروجی دیجیتال یا آنالوگ از میزان جریان حجمی گاز یا مایع را فراهم می کند.

فلومتر خطی چیست

در یک تعریف جامع برای فلومتر خطی می توان گفت که یکی از مهم ترین اجزای پکیج ها، این دبی سنج می باشد. می توان برای کارکرد فلومتر های خطی در پکیج، عملکرد فلوسوئیچ ها نام برد.

در این تجهیزات، این امکان وجود دارد که به برد باز شدن آب گرم را اطلاع می دهد. ولی فلومتر های خطی بسیار متفاوت از فلوسوئیچ ها است. می توان در فلومتر ها اندازه گیری میزان آبی که از سیستم عبور می کند، قابل مشاهده است.

فلومتر های خطی دارای یک گرداب سنج (پروانه) است. این گرداب سنج در مسیر جریان سیال قرار می گیرد و تعداد گرداب های بوجود آمده در زمان معین را اندازه می گیرد.

تابع خطی از سرعت جریان سیال در کنتور همان میزان اندازه گیری شده است. هم چنین این گرداب سنج ها دارای دو مدل هستند:

 • شعاعی
 • محوری

عبور آب، باعث به حرکت درآمدن فلومتر خطی شده و آهنربای تعبیه شده در این محصول باعث ایجاد فرکانس و بعد منتقل کردن آن به حسگر می شود. ایجاد فرکانس و آن تغییرات باعث راحت روشن شدن مشعل پکیج می شود. این را نیز مد نظر قرار دهید که متناسب با افزایش میزان دبی و جریان آب، فرکانس های زیادی نیز به برد دستگاه منتقل خواهد شد. بنابر این با توجه به جریان پدید، دریچه گاز باز و بسته شده و شعله هم به صورت مدولار، تنظیم می شود.

انواع فلومتر خطی

فلومتر های خطی نیز دارای انواع مختلفی هستند که مشخص کننده موارد استفاده از آنها هستند. برای مثال می توان به موارد نیز اشاره کرد:

 • روتامتر عقربه‌ای
 • روتامتر آب
 • روتامتر جورج فیشر
 • روتامتر هوا
 • فلومتر روتامتر عقربه‌ای کرونه

این محصولات هر کدام با توجه به ساختار منحصر بفرد و همچنین متریال تولیدی، کاربرد متفاوتی در بر خواهند داشت. به همین دلیل می بایست با افراد متخصص برای کسب اطلاعات دقیق مشورت نمود.

تفاوت فلومتر خطی با دیگر مدل ها و عملکرد آن

یکی از کاربردی ترین فلومتر ها، فلومتر خطی است که بیشتر در صنایع خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. این فلومتر ها دارای ساختاری یکسان و منحصر بفرد هستند که در ادامه به ساختار آنها پرداخته می شود.

 • بدنه: هر فلومتری ساخته از بدنه ای با متریال پلیمر، فلز، پلاستیک یا فلز است. بیشتر متریال های بدنه با توجه به نوع فشار و جریانی که باید فلومتر متحمل شود، تعیین کننده متریال بدنه آن می باشد. هم چنین برخی از فلومتر ها دارای نمایشگر دبی، تایمر و… نیز می باشند. ولی بیشتر فلومتر هایی که در صنایع خانگی مورد استفاه قرار می گیرند دارای بدنه ای ساده می باشند.
 • پروانه: زمانی که جریان آب سرد از صافی عبور کرد، جریان به توربین برخورد می کند. این برخورد، حرکت پروانه (توربین) شامل حرکت مغناطیسی خواهد بود. این ساچمه ها باعث می شوند که کنتاکت های فلومتر با نزدیک شدن به ساچمه، به هم متصل شوند. به همین دلیل جریان ۵ ولت به به برد ارسال می شود.

به همین دلیل است که جریان ۵ ولت به برد ارسال می شود. هنگامی که ساچمه از کنتاکت ها دارای فاصله شود، کنتاکت هااز هم جدا می شوند و در نتیجه آن جریان صفر ولت به برد ارسال می شود. این کار با باز بودن شیر آب به صورت یکنواخت در جریان خواهد بود. با گردش توربین یا پروانه، می توان قطع و وصل شدن ترانزیستور در داخل سنسور را مشاهده کرد.

ارائه گارانتی هنگام خرید فلومتر

تیم پیشرو سنجش با معرفی فلومتر با دقت بالا و مناسب برای کار شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین هنگام خرید به شما گارانتی ارائه می‌دهد. خدمات پس از فروش نیز از دیگر خدمات ما می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

برای شروع گفتگو از طریق Whatsapp روی نام کارشناس کلیک کنید

×