دبی سنج و انواع آن

دبی سنج

دبی سنج یکی از مهم ترین تجهیزات صنعتی و ابزار دقیق است. وسیله‌ای که با آن مقدار جریان یا دبی را اندازه گیری می‌کنند.

جریان در فرآیندها یکی از مهم‌ترین پارامترها است. به همین دلیل این تجهیز بسیار پراستفاده و مهم محسوب می‌شود. ما نیز مطلبی در این زمینه تهیه کردیم تا در آن همه چیز در مورد این تجهیز را توضیح دهیم.

اگر در مورد این تجهیز اطلاعات کافی ندارید. انواع آن را نمی‌شناسید. نیاز به اطلاعات کافی قبل از خرید دارد. و حتی اگر از قیمت آن اطلاعی ندارید، نگران نباشید. با مطالعه این محتوا پاسخ سوالات خود را دریافت می‌کنید.

دبی سنج چیست

جریان سنج وسیله‌ای برای اندازه گیری جریان انواع سیالات است. به این تجهیز فلومتر نیز گفته می‌شود. با عبارات دیگری مثل شاخص جریان، سیال سنج، جریان سنج و… نیز شناخته می‌شوند.

این تجهیز در انواع مختلفی ساخته و تولید شده است. با توجه به شرایط موجود از هر کدام استفاده می‌شود.

دبی سنج

به صورت کلی این تجهیز در دو حالت زیر جای می‌گیرد:

 • یا در مسیر جریان در لوله قرار می‌گیرد.
 • و یا از لوله منشعب می‌شوند.

اساس اندازه گیری دبی در این وسیله سرعت سیال است. در ادامه طریقه محاسبه و کارکرد آن را توضیح می‌دهیم.

انواع دبی سنج

این تجهیز به صورت کلی در نوع جرمی و حجمی وجود دارد.

نوع حجمی

دلیل این نام این است که تجهیز حجم سیال عبوری از یک مکان خاص و در یک بازه زمانی مشخص را اندازه گیری می‌کند. این نوع، دبی حجمی مایعات و گازها را به کاربر ارائه می‌دهد. که این خروجی به صورت آنالوگ، دیجیتال و یا پالس لحظه‌ای انجام می‌شود.

دبی سنج

به صورت کلی دبی حجمی از طریق ضرب بین سطح مقطع لوله و سرعت سیال به دست می‌آید. پس در واقع دبی یا فلو به سرعت سیال، ویسکوزیته، دانسیته و اصطکاک بستگی دارد. برخی از مدل‌های حجمی به صورت زیر است:

 • التراسونیک ، التراسونیک پرتابل
 • فلومتر مغناطیسی
 • روتامتر
 • گردابی
 • توربینی
 • جابجایی مثبت
 • دیفرانسیل
 • ونتوری

نوع جرمی

این نوع از انواع دبی سنج، میزان جریان جرم سیال را در واحد زمان در یک لوله را محاسبه می‌کند. در کل دو مدل از این تجهیز وجود دارد:

دبی سنج
 • کوریولیس Coriolis : از دقیق‌ترین انواع دبی سنج است. در برخی از کاربردها که دقت اهمیت زیادی در محاسبه پیدا می‌کند از این نوع استفاده می‌شود.
 • حرارتی Thermal : از این نوع معمولا برای اندازه گیری جریان گازها با ظرفیت گرمایی مشخص استفاده می‌شود. در صنایع شیمیایی و پالایش کاربرد زیادی دارد. در واقع فلومتر گاز نام دارند.

قیمت دبی سنج

همانطور که می‌دانید هزینه این تجهیز بستگی به برند، جنس و عوامل دیگری دارد. در سایت پیشرو سنجش بخش محصولات، انواع مختلف این وسیله وجود دارد. اطلاعات هر کدام را در اختیار شما قرار دادیم.

شما می‌توانید پس از مشخص شدن نوع تجهیز با کارشناسان از طریق شماره‌های موجود در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید. قیمت و جزییات هر کدام را به شما خواهند گفت. همچنین تجارب کسب شده طی سال‌ها فعالیت را در اختیار شما قرار می‌دهند.

خرید دبی سنج

برای خرید فلومتر ابتدا باید نوع کاربرد خود را مشخص کنید. همانطور که توضیح دادیم هر کدام از انواع این وسیله برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاسخ به سوالات زیر به شما کمک می‌کند تا بدانید بهترین مدل و تجهیز مناسب کار شما کدام است.

 1. نوع سیال چیست؟
 2. در شرایط مورد نظر کمترین و بیشترین سرعت سیال چقدر است؟
 3. ویسکوزیته سیال چقدر است؟
 4. دمای سیال چقدر است؟
 5. آیا سیال با جنس دستگاه سازگاری دارد؟
 6. افت فشار در چه حدی قابل قبول است؟
 7. بیشترین فشار ایجاد شده چقدر است؟
 8. آیا شرایط خطرناک برای دستگاه وجود دارد؟
 9. سیگنال خروجی چه نوعی باشد؟

و بسیاری از سوالات دیگر که می‌توانند به شما در انتخاب دستگاه مناسب کمک کنند.

سفارش دبی سنج

تیم پیشرو سنجش علاوه بر محصولات موجود در سایت شرایطی را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید محصول مورد نظر خود را سفارش بدهید. به این صورت که وارد بخش ثبت سفارش می‌شوید. توضیحات محصول مورد نظر وارد و برای ما ارسال می‌کنید.

جمع بندی

در صورتی که برای خرید این تجهیز هنوز سوالاتی در ذهن شما است، می‌توانید با متخصصان پیشرو سنجش تماس بگیرید. ما شما را در مسیر انتخاب و خرید این تجهیز یاری خواهیم کرد. سوالات و نظرات خود را در کادر زیر با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

برای شروع گفتگو از طریق Whatsapp روی نام کارشناس کلیک کنید

×